Wczytuję dane...
Model: SAL-SU
Cena jednostkowa: 5.33 PLN
Wysyłka od: 20.00 PLN

Werbena w dużej kępie daje wspaniały efektVerbena bonariensis (werbena patagońska) jest dobrym przykładem pięknej, subtelnej rośliny, która swą sławę zawdzięcza niewątpliwie niezwykłej elegancji i temu, że nadaje rabacie wyrafinowania i koloru, który znakomicie uzupełnia każdy kwiat. Dzięki temu nie jest konkurencją, a tłem i podkreśleniem.

Ta roślina została sprowadzona z Ameryki Południowej (Kolumbia, Brazylia, Argentyna i Chile) na rabaty ogrodów Europy w 1832 roku. W naturze rośnie wzdłuż brzegów i wewnątrz wilgotnych lasów. Od razu zyskała duże uznanie, dzięki swej wszechstronności i uzyskała z czasem medal Royal Horticultural Society.

W naszym klimacie jest rośliną jednoroczną, jednak dzięki rozsiewaniu nasion, jest w stanie utrzymać wielkie skupiska przez wiele lat. Potrafi nawet być ekspansywna.

Poznałam tę roślinę i uprawiam ją od co najmniej piętnastu lat. Jestem więc jedną z pionierek uprawy. Dowiedziałam się o niej z angielskich programów ogrodniczych i po raz pierwszy siewki sprowadziłam z Holandii.

Werbena patagońska posiada zaskakująco twarde, wytrzymałe, słabo rozgałęzione, puste w środku łodygi z podłużnymi, powycinanymi liśćmiWerbena patagońska posiada zaskakująco twarde, wytrzymałe, słabo rozgałęzione, puste w środku łodygi z podłużnymi, powycinanymi liśćmi. Osiągają znaczną wysokość nawet do półtora metra. Kwiaty w kształcie wiech, w kolorze fioletowo-różowym stanowią delikatny akcent na szczycie łodygi i pojawiają się w lipcu i kwitną aż do mrozów. Ustawione są obok siebie, jak małe parasole i kołyszą się delikatnie na wietrze.

Dodatkowym atutem jest to, że uwielbiają je motyle i inne pożyteczne owady, których roje pojawiają się nad kwiatami w słoneczne dni.

Verbena bonariensis jest byliną zielną i należy do rodziny Verbenaceae. Strefa mrozoodporności od 7 do 11.

Warunki uprawy

Werbena lubi słońce, wytrzymuje półcień i jest rośliną odporną na suszę, kiedy już się dobrze zakorzeni. Lubi dobrze zdrenowane, ale żyzne gleby. Jednak może rosnąć nawet na rumowiskach, aby nie były podmokłe. PH gleby zasadowe lub obojętne. W naszym klimacie nie jest mrozoodporna, choć są sygnały, że jednak często zimuje, zwłaszcza pod okryciem z grubej warstwy kory.

Werbena w jesiennym ogrodzie z trzcinnikami i astramiPielęgnacja werbeny

Zacznę od jesieni. Przed zimą łodygi powinny być ścięte, a roślina zabezpieczona sporym kopczykiem z kory lub suchych liści. Można też ją wykopać i wsadzić do doniczki. Przez zimę powinna stać w chłodnym pomieszczeniu, jak pelargonie z temperaturą powyżej zera i być bardzo słabo polewana.

Na wiosnę u nasady pędów pojawiają się młode przyrosty. Po minięciu przymrozków roślinę wystawiamy na zewnątrz i wsadzamy na rabatę. Wiosną uważamy także, bo w najbliższym sąsiedztwie, gdzie werbena rosła, mogą pojawiać się samosiejki, czasem w nieoczekiwanych miejscach. U mnie często rosną w szczelinach kostki. Wyciągam je ostrożnie i rozsadzam na rabaty lub do doniczek.

Rozmnażanie

Werbena lubi słońce, wytrzymuje półcień i jest rośliną odporną na suszęWerbena bez problemu rozmnaża się przez siew nasion. Nasiona zawiązuje na jesieni i wiechy należy ścinać po pierwszych przymrozkach a nawet w grudniu. Można je też pozostawić aż do wiosny, aby nasiona same się wysiały. Uważajmy jednak przy pieleniu, ponieważ siewki są łudząco podobne do pokrzywy i możemy je przez nieuwagę wyrwać. Oznaczmy więc teren etykietkami lub wbitymi patyczkami.

Nasiona kiełkują różnie, czasem bardzo szybko i obficie, czasem długo. Chyba kluczem jest ich przemrożenie. Siejemy w małych doniczkach, tackach lub multipaletkach w lutym lub marcu na parapecie w domu lub w szklarni. Systematycznie podlewamy, cierpliwie czekamy. Siewki pikujemy, kiedy wytworzą pierwszą parę liści właściwych. Około 15 maja wysadzamy do gruntu. Zbyt późny wysiew może spowodować bardzo późne kwitnienie lub nawet brak kwitnienia.

Moje rośliny, które wysiewałam zimą w lutym, zdążyły zakwitnąć, te które pozostawiłam i się same wysiały, również zakwitły w gruncie.

Choroby i szkodniki

Werbeny nie atakują żadne szkodniki, może powodem jest to, że łodygi i liście są trochę "nieprzyjemnie i kłująco" owłosione? Jedynym zagrożeniem może być choroba grzybowa - mączniak.

Werbena i AgastacheZastosowanie

Roślina jest oryginalna i uniwersalna, pasuje zarówno do trawiastych ogrodów preriowych, naturalistycznych rabat, jak i róż. Dobrze wygląda w każdym towarzystwie. Na rabacie zdaje się błyszczeć, ale ażurowy wygląd nie zakłóca harmonii kompozycji. Roślina, pomimo, że jest wysoka, dobrze wygląda zarówno wewnątrz, jak i na brzegu rabaty.

Tworzy atrakcyjne połączenia z wieloma roślinami, które mają pastelowy kolor, z trawami ozdobnymi, bylinami, różami i ozdobnymi z liści. Romantyzmu dodaje w połączeniu z białym lub różowym kosmosem, a także egzotycznie wyglądającą kleome. Lekkości dodaje purpurowo zabarwionym krzewom np. pęcherznicy kalinolistnej 'Diabolo' czy ciemnym liściom bzu czarnego 'Black Beauty'.

Kontrastowe, urocze zestawienie będzie miała z żółtymi wiesiołkami (Oenothera), rudbekią i pomarańczowymi trytomami (Kniphofia). Jesienią zachwyci nas jej obecność wśród astrów i traw m.in miskantów, rozplenic i ostnic.

Werbena z daliamiŚwietnie wygląda wśród bordowych dalii, jednorocznych cynii i aksamitek. Podpatrzyłam już takie rabaty w Niemczech. Werbenę można też wysiewać na suchych łąkach kwietnych. Znane jest także jej wykorzystanie do bukietów i kompozycji sezonowych w donicach.

Odmiany werbeny

  • Verbena bonariensis 'Little One'* jest karłową odmianą o bardziej skupionym i niższym wzroście oraz pozornie większych kwiatostanach. Ta nowa odmiana jest mało znana, wyrasta zaledwie do 18-24 cm. Nie zawiązuje nasion - tak podają źródła amerykańskie.

  • Verbena bonariensis 'Lollipop' to również niska odmiana (do 60 cm). Mój okaz, który kupiłam w Holandii właśnie pod tą nazwą, jako 'Lollipop', zawiązała nasiona, więc zobaczymy co z nich wyrośnie. Po roku okazało się, że nasiona nie powtarzają cech odmiany i rośliny wyrastają wysokie. Dowiedziałam się, że ta odmiana jest u producenta pozyskiwana w sposób wegetatywny z sadzonek, wyłącznie na licencji hodowcy. Sadzonki powinny mieć dwa węzły. Rośliny są bardzo jednorodne i identyczne jak roślina macierzysta.

Werbena patagońska jest jedną z najdłużej kwitnących roślin Wcześnie wysiewana kwitnie nawet od czerwca do mrozów). Jest mocno propagowana na naszym Ogrodowisku i rozsyłana w listach na całą Polskę, a nawet za granicę. Dzięki temu jej występowanie w naszych ogrodach stale rośnie i można śmiało powiedzieć, że "zawerbeniamy" świat.


Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...